B΄ Τρίμηνο 2019-2020

ΠΑΙΔΙΑ

Στο Πρόγραμμα Γενικής Άθλησης διδάσκονται τα πιο κάτω αθλήματα τα οποία διεξάγονται στον αθλητικό χώρο του σχολείου σας:

  • Ποδόσφαιρο (Football)
  • Καλαθόσφαιρα (Basketball)
  • Χειροσφαίριση (Handball)
  • Πετόσφαιρα (Volleyball)
  • Αγωνίσματα Στίβου (Track & Field)

Στόχος του προγράμματος είναι η προετοιμασία και η βασική εκπαίδευση στην τεχνική και τακτική όλων των πιο πάνω αθλημάτων, η παροχή κινήτρων για περαιτέρω ενασχόληση με τον αθλητισμό και η διαρκής βελτίωση της φυσικής κατάστασης και υγείας των παιδιών.

Αναλυτικό πίνακα με τις μέρες και ώρες που διεξάγονται τα προγράμματα Γενικής Άθλησης ανά σχολείο θα  βρείτε στις επόμενες σελίδες.

Ι’ ΧΑΛΚΟΥΤΣΑΣ
ΝΗΠ/ΓΕΙΟ
Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Γιαννακού Μαίρη 99318597
Ι’ ΧΑΛΚΟΥΤΣΑΣ Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Καφούρης Δημήτρης 97777718
Β’ ΚΑΤΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΑ Δευτέρα & Πέμπτη 13:45-14:45 Παναγίδου Χάρις 99488154
ΣΚΕ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΠΑΝΙΩΤΗΣ
Δευτέρα & Πέμπτη 14:30-16:30 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ΕΠΙΣΚΟΠΗ Δευτέρα & Πέμπτη 16:15-17:15 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΙΑ΄ΤΣΙΡΕΙΟ Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
Α’ ΚΑΤΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΑ Δευτέρα & Πέμπτη 14:30-15:30 Γιαννακού Μαίρη 99318597
Α’ ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ Δευτέρα &  Τετάρτη 13:05-14:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
Β΄ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΣΚΕ ΛΗΤΩ
Τρίτη & Παρασκευή 14:15-15:45 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
Β΄ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ Τρίτη & Παρασκευή 15:30-16:30 Καλλονά Κούλλα 99913834
ΙΘ’ ΑΓ. ΦΥΛΑΣ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-15:00 Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΚΑ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Παναγίδου Χάρις 99488154
Κ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:30 Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
Β’ ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Καφούρης Δημήτρης 97777718
ΙΖ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΚΗ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 14:05-15:00 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΚΘ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 15:30-16:30 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΙΔ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
Θ΄ ΚΑΨΑΛΟΥ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Χρίστου Γιωργούλλα 99517814
ΙΘ’ ΑΓ. ΦΥΛΑΣ
ΠΡΟΔΗΜΟΤΙΚΗ
Τετάρτη 13:05-14:00 Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΙΕ ‘ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Τετάρτη
Σάββατο
15:30-17:00
09:00-10:30
Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΠΑΝΙΩΤΗΣ
Τετάρτη
Σάββατο
13:05-14:00
10:00-11:00
Καφούρης Δημήτρης 97777718
ΛΙΝΟΠΕΤΡΑ Τετάρτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ΚΥΒΙΔΕΣ Τετάρτη
Σάββατο
14:00-15:00
09:00-10:00
Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΠΑΧΝΑ Τετάρτη
Σάββατο
15:00-17:00
10:00-12:00
Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΙΣΤ΄ΖΑΚΑΚΙ Τετάρτη
Σάββατο
15:30-16:30
09:30-10:30
Καλλονά Κούλλα 99913834
ΚΔ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τετάρτη
Σάββατο
15:00-16:30
09:00-10:30
Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ Σάββατο 09:00-10:30 Παναγίδου Χάρις 99488154
ΕΡΗΜΗ Τετάρτη
Σάββατο
13:05-14:00
10:05-11:05
Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΚΟΛΟΣΣΙ Α΄ Τετάρτη
Σάββατο
14:05-15:05
09:00-10:00
Θεοδώρου Γιάννης 96717571

Αποτελείται από ένα σύνολο κινητικών και λειτουργικών δεξιοτήτων προσαρμοσμένων στις ανάγκες των παιδιών ανάλογα με την ηλικία τους.

Το πρόγραμμα, μέσα από ένα συνδυασμό ποικίλων αθλητικών δραστηριοτήτων ομαδικού χαρακτήρα σε παιγνιώδη μορφή, αποσκοπεί να καταστήσει όσο πιο δημοφιλή γίνεται τα αγωνίσματα του Κλασσικού Αθλητισμού.

Απευθύνεται σε παιδιά 7-12 ετών και περιλαμβάνει τρεις ομάδες αγωνισμάτων(Αγωνίσματα δρόμου, Ρίψεις, Άλματα).

  

ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-KIDS ATHLETICS
ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ Δευτέρα & Πέμπτη 15:00-16:00 Παναγίδου Χάρις 99488154
ΔΗΜ. ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ Τρίτη & Παρασκευή 14:30-15:30 Παναγίδου Χάρις 99488154

ΧΟΡΟΣ είναι η έκφραση της ψυχικής κατάστασης του ατόμου μέσω ρυθμικών κινήσεων.

Με άλλα λόγια ο χορός είναι η ομιλία της ψυχής, το αποτέλεσμα αρμονικής συνεργασίας σωματικών κινήσεων, ψυχικού κόσμου και ρυθμικών συνδυασμών.

Το εξειδικευμένο πρόγραμμα του χορού απευθύνεται σε αγόρια και κορίτσια ηλικίας 6–14 χρόνων.

Στο πρόγραμμα διδάσκονται Ελληνικοί Παραδοσιακοί, Λαϊκοί, Κυπριακοί, Μοντέρνοι, Hip hop και Latin χοροί.

Γ΄ΥΨΩΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Χρίστου Γιωργούλλα 99517814
ΙΓ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Σαματά Αγγέλα 99425723
ΚΗ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΚΑΤΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΑ Τρίτη & Παρασκευή 16:45-17:45 Σαματά Αγγέλα 99425723
ΚΕ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΜΟΥΣΙΚΟΚΙΝΗΤΙΚΗ
Σάββατο 09:00-11:00 Σαματά Αγγέλα 99425723
ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Σάββατο 10:30-12:00 Παναγίδου Χάρις 99488154

Ρυθμική Γυμναστική είναι ένα αθλημα αποκλειστικά γυναικείο και εκτελείται τόσο ατομικά όσο και ομαδικά.

 Στο πρόγραμμα τα παιδιά θα διδαχθούν την τεχνική όλων των οργάνων της Ρυθμικής(ΣΤΕΦΑΝΙ, ΚΟΡΔΕΛΑ, ΜΠΑΛΑ, ΚΟΡΙΝΕΣ και ΣΧΟΙΝΑΚΙ).

 Επίσης, θα διδαχθούν τους βασικούς κανονισμούς διεξαγωγής αγώνων.

ΚΣΤ’ ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΑ Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00
14:00-15:00
Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
ΙΕ’ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ Δευτέρα & Πέμπτη 16:00-17:00 Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
Α΄ΥΨΩΝΑ Δευτέρα & Πέμπτη 15:00-16:00 Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΚΑ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τετάρτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Στυλιανού Μαίρη 99458154
Ι’ ΧΑΛΚΟΥΤΣΑΣ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00
14:00-15:00
Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
ΚΔ’ ΑΠ. ΒΑΡΝΑΒΑ Τρίτη & Παρασκευή 15:30-16:30 Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
ΚΗ’ ΚΑΤΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΑ Τρίτη & Παρασκευή 14:00-15:00 Πουργούρη Έλενα 99553423
Ε’ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ Σάββατο 09:00-10:00
10:00-11:00
Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
ΚΕ’ ΕΚΑΛΗΣ Τετάρτη 15:15-16:15
16:15-17:15
Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
Σάββατο 11:15-12:15
12:15-13:15
ΚΟΛΟΣΣΙ Β΄ Τετάρτη 15:00-16:00
16:00-17:00
Στυλιανού Μαίρη 99458154
 Σάββατο 09:00-10:00
10:00-11:00

Το να μπορεί ένα παιδί ή ένας έφηβος να κολυμπά σωστά είναι μια πολύ σημαντική δεξιότητα.

Το εξειδικευμένο πρόγραμμα της Κολύμβησης έχει σαν στόχο την εξοικείωση με το νερό και την εκμάθηση των 4ων στυλ κολύμβησης, Ελεύθερο, Ύπτιο, Πρόσθιο και Πεταλούδας.

ΤΣΙΡΕΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Δευτέρα &
Πέμπτη
13:15-16:00 Χριστοφόρου Αντιγόνη 99351134
Δημοσθένους Ροδούλα 99881817
Τρίτη & Παρασκευή 13:15-16:00 Χριστοφόρου Αντιγόνη 99351134
Δημοσθένους Ροδούλα 99881817
Τετάρτη
Σάββατο
13:15-16:00
10:00-12:15
Χριστοφόρου Αντιγόνη 99351134
Δημοσθένους Ροδούλα 99881817

Η Αντισφαίριση είναι ένα συναρπαστικό άθλημα προσιτό σε αγόρια και κορίτσια ηλικίας 6 – 14 χρόνων.

Τα παιδιά που λαμβάνουν μέρος στο πρόγραμμα θα διδαχθούν την τεχνική των διαφόρων κτυπημάτων.

Επιπλέον,  θα αναπτύξουν τις ικανότητες και δεξιότητες τους καθώς επίσης θα  βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση.

 

ΚΑ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ Τρίτη & Παρασκευή 16:00-17:00 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ATLANTICA OASIS ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ Τετάρτη
Σάββατο
16:00-17:00
10:00-11:00
Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ΔΗΜ. ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΠΑΝΙΩΤΗΣ
Τετάρτη
Σάββατο
14:00-15:00
11:00-12:00
Καφούρης Δημήτρης 97777718

 

Ι’ ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΧΑΛΚΟΥΤΣΑΣ
Δευτέρα & Πέμπτη 13:05-14:00 Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
ΙΘ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Δευτέρα & Πέμπτη 14:30-15:30 Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
Α΄ΥΨΩΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Δευτέρα & Πέμπτη 15:45-16:45 Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
ΚΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 13:05-14:00 Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
ΚΓ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τρίτη & Παρασκευή 14:30-15:30 Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
ΙΑ΄ΤΣΙΡΕΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τετάρτη
Σάββατο
15:15-16:15
10:15-11:15
Βασιλείου Χρύσανθος 96452505
Η΄ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Τετάρτη
Σάββατο
16:30-17:30
11:30-12:30
Βασιλείου Χρύσανθος 96452505

Τα τελευταία χρόνια έχουν ενταχθεί στο Πρόγραμμα ΑΓΟ και παιδιά της προσχολικής ηλικίας.

Στόχος του προγράμματος είναι η δραστηριοποίηση των παιδιών στην κίνηση και η ψυχοπνευματική καλλιέργεια τους μέσα από το παιχνίδι.

Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία μέσα από τα παιχνίδια και τις ασκήσεις να αναπτύξουν την ομαδικότητα, τη συνεργασία και την κοινωνικοποίηση.

ΝΕΡΟΜΠΟΓΙΕΣ & ΧΡΩΜΑΤΑ Δευτέρα
Πέμπτη
08:30-10:00 Δημοσθένους Ροδούλα 99881817
ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑ Δευτέρα & Πέμπτη 09:00-09:45 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
ΜΙΚΡΟΥΠΟΛΗ Δευτέρα
Πέμπτη
09:45-10:45
10:30-11:30
Παναγίδου Χάρις 99488154
ΓΕΛΑΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑΚΙΑ Δευτέρα &
Τετάρτη
09:30-11:00 Καλλονά Κούλλα 99913834
ΝΕΜΟ Δευτέρα Παρασκευή 11:00-12:00 Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΝΗΠ. ΣΚΕ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Δευτέρα &
Πέμπτη
10:00-11:00 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
ΝΗΠ. ΣΚΕ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ Τρίτη &
Παρασκευή
11:45-12:30 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ Τρίτη &
Παρασκευή
09:30-11:00 Σαματά
Αγγέλα
99425723
ΝΗΠ. ΦΩΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ Τρίτη &
Παρασκευή
09:00-10:00 Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΕRΜΑ BABYLAND Τρίτη
Πέμπτη
11:15-12:00
09:15-10:00
Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΠΑΙΔΟΚΟΜΙΚΟΣ ΚΥΠΕΡΟΥΝΤΑΣ Τετάρτη 10:00-10:45 Θεοδώρου Γιάννης 96717571

ΕΝΗΛΙΚΕΣ

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού στα πλαίσια του Προγράμματος ΑΓΟ προσφέρει προγράμματα γυμναστικής για άντρες και γυναίκες όλων των ηλικιών, προσαρμοσμένα στις δικές τους ανάγκες και ιδιαιτερότητες.

Τα προγράμματα αυτά έχουν στόχο:

  • Τη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης
  • Την καλύτερη σωματική τους εμφάνιση
  • Τη μείωση του άγχους
  • Τη βελτίωση της ευλυγισίας και της ευεξίας
  • Τη βελτίωση της ψυχολογίας
  • Την Κοινωνικοποίηση

 

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα αθλήματα Καλαθοσφαίρισης,  Πετοσφαίρισης και Κολύμβησης.

99318597

96717571

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 19:00-20:30 Καφούρης Δημήτρης 97777718
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα  Τετάρτη 20:30-22:00
19:30-21:00
Καφούρης Δημήτρης 97777718
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τρίτη & Παρασκευή 19:15-20:45 Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΦΥΛΑΞΕΩΣ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 19:30-21:30 Γιαννακού Μαίρη
Τρίτη 21:00-22:30
Τετάρτη 21:15-22:45
ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τετάρτη 19:00-21:00 Γιαννακού Μαίρη 99318597
ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 18:30-21:30 Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τρίτη & Παρασκευή 19:00-20:00 Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 20:00-21:00 Σαματά
Αγγέλα
99425723
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα &  Πέμπτη 18:00-21:00 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τετάρτη 20:00-22:00 Αλεξάνδρου Γαβριήλ 99463351
4Ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα 20:00-21:00 Θεοδώρου Γιάννης
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΑΚΑΚΙΟΥ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τετάρτη
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα   Τετάρτη 20:45-22:15
20:00-21:30
Πουργούρη Έλενα 99553423
ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τρίτη  Πέμπτη 20:30-22:00
20:45-22:15
Πουργούρη Έλενα 99553423
ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΦΥΛΑΞΕΩΣ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Τετάρτη 18:30-20:30 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
4Ο ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη & 18:30-20:00 Κούλλουρος Κυριάκος 99217771
Σάββατο 11:00–13:00

Η κολύμβηση είναι ένα άθλημα με πολύ ευεργετικά αποτελέσματα για τον ανθρώπινο οργανισμό. Το να μπορεί κάποιος να κολυμπά σωστά είναι μια πολύ σημαντική δεξιότητα-εμπειρία που πρέπει να αποκτήσει κάθε άνθρωπος.

Η κολύμβηση βελτιώνει τους μηχανισμούς θερμορύθμισης του οργανισμού κάνοντας μας πιο ανθεκτικούς σε αρρώστιες και ιούς.

Είναι μια απαραίτητη δεξιότητα η οποία θα μας επιτρέψει να απολαύσουμε με ασφάλεια τη θάλασσα κατά ­τους καλοκαιρινούς μήνες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
ΤΣΙΡΕΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ Δευτέρα & Πέμπτη 08:00-09:00

09:00-10:00

Χριστοφόρου Αντιγόνη 99351134
Τρίτη & Παρασκευή 08:00-09:00 Χριστοφόρου Αντιγόνη 99351134
Τρίτη & Πέμπτη
ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
10:00-11:00 Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
Δευτέρα  & Τρίτη & Τετάρτη & Πέμπτη & Παρασκευή 19:30-20:30 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΚΟΤ Τρίτη & Πέμπτη 07:00-08:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510

 

Τα προγράμματα περιλαμβάνουν Αεροβική Γυμναστική, Κυκλική Γυμναστική, Zumba, ασκήσεις με βαράκια, Pilates,  ασκήσεις σύσφιξης και τόνωσης του σώματος καθώς επίσης και προγράμματα πρόληψης και αποκατάστασης μυοσκελετικών παθήσεων.

Στα προγράμματα μπορούν να λάβουν μέρος γυναίκες και άντρες  ανεξαρτήτου ηλικίας ή φυσικής κατάστασης.

ΓΥΜΝΑΣΙΟΑΓΙΟΥΙΩΑΝΝΗ
AEROBIC-PILATES-ΜΠΑΛΕΣ-ΚΥΚΛΙΚΗ
Τρίτη & Πέμπτη 18:30-19:30 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
Ζ΄ΑΓΙΑΣΣΟΦΙΑΣ
AEROBIC-PILATES-ΜΠΑΛΕΣ-ΚΥΚΛΙΚΗ
Τρίτη & Πέμπτη 19:45-20:45 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΠΕΝΤΑΚΩΜΟ
AEROBIC-PILATES-ΜΠΑΛΕΣ-ΚΥΚΛΙΚΗ
Δευτέρα & Τετάρτη 18:00-19:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΥΡΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ
AEROBIC-PILATES-ΜΠΑΛΕΣ-ΚΥΚΛΙΚΗ
Δευτέρα & Πέμπτη

08:20-09:20

Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΓΗΠΕΔΟΜΠΑΣΚΕΤΑΕΛΛΕΜΕΣΟΥ
AEROBIC-PILATES-ΜΠΑΛΕΣ-ΚΥΚΛΙΚΗ
Τρίτη & Παρασκευή 08:10-09:10 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΥΡΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ
PILATES-AEROBIC-ΚΥΚΛΙΚΗ-POUND
Τρίτη &
Πέμπτη
08:00-09:00 Καλλονά Κούλλα 99913834
Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ
PILATES
Τρίτη & Παρασκευή 17:00-18:00 Καλλονά Κούλλα 99913834
Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΚΑΤΩΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ
POUND WORKOUT
Τρίτη & Παρασκευή 18:00-19:00 Καλλονά Κούλλα 99913834
ΑΙΘΟΥΣΑΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
ΑΕΖΖΑΚΑΚΙΟΥ
PILATES-AEROBIC-ZUMBA-POUND
Δευτέρα &
Τετάρτη
08:00-09:00 Καλλονά Κούλλα 99913834
Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΚΑΤΩΠΟΛΕΜΙΔΙΑ
PILATES-AEROBIC-ΚΥΚΛΙΚΗ-POUND
Δευτέρα & Πέμπτη 17:00-18:00
18:00-19:00
Καλλονά Κούλλα 99913834
Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΤΡΑΧΩΝΙΟΥ
PILATES-AEROBIC-ΚΥΚΛΙΚΗ-POUND
Τετάρτη
Σάββατο
17:00-18:00
08:00-09:00
Καλλονά Κούλλα 99913834
ΚΣΤ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
POUND WORKOUT
Δευτέρα & Πέμπτη 17:30-18:30
18:30-19:30
Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
POUND WORKOUT
Τρίτη & Παρασκευή 18:15-19:15 Λοΐζου Χριστιάνα 99380658
ΚΕ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΚΥΚΛΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 18:30-19:30 Σαματά
Αγγέλα
99425723
ΚΗ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
BODY ENERGY
Τρίτη & Παρασκευή 18:00-19:00 Σαματά
Αγγέλα
99425723
ΑΛΑΣΣΑ
ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΟΣ
Τετάρτη
Σάββατο
18:00-19:00
08:00-09:00
Σαματά
Αγγέλα
99425723
Β’ ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΑΕΡΟΒΙΚΗ-ΚΥΚΛΙΚΗ-ΜΥΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 18:00-19:00 Πουργούρη Έλενα 99553423
ΚΕ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ZUMBA
Δευτέρα & Πέμπτη 19:30-20:30 Πουργούρη Έλενα 99553423
ΠΥΡΓΟΣ
ΑΕΡΟΒΙΚΗ-ΚΥΚΛΙΚΗ-ΜΥΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ
Τρίτη & Παρασκευή 18:00-19:00 Πουργούρη Έλενα 99553423
ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΑΕΡΟΒΙΚΗ-ΚΥΚΛΙΚΗ-ΜΥΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ
Τρίτη & Παρασκευή 19:15-20:15 Πουργούρη Έλενα 99553423
Β’ ΠΟΤΑΜΟΥ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ ΟΡΘΟΣΩΜΙΑ Τρίτη & Παρασκευή 18:00-19:00 Καφούρης Δημήτρης 97777718
ΣΤ΄ΑΓΙΟΥΝΙΚΟΛΑΟΥ
PILATES-FULL BODY WORK OUT
Δευτέρα & Τετάρτη 18:30-19:30 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΥΡΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ
PILATES-PERFECT LEGS
Τρίτη & Παρασκευή 10:00-11:00 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
ΓΥΜΝΑΣΙΟΚΑΘΟΛΙΚΗΣ
ΚΥΚΛΙΚΗ-PILATES-PERFECT LEGS
Τρίτη & Παρασκευή 18:15-19:15 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
I΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
PILATES-PERFECT LEGS
Τρίτη & Παρασκευή 19:30-20:30 Λοϊζίδου
Άννα
99688410
ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ
PILATES
Δευτέρα & Πέμπτη 08:00-09:00 Στυλιανού Μαίρη 99458154
Κ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟ
PILATES
Δευτέρα & Πέμπτη 18:30-19:30 Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΚΟΛΟΣΣΙ Β
ΚΥΚΛΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Δευτέρα Σάββατο 17:00-18:00
08:00-09:00
Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΥΨΩΝΑΣ Α΄
PILATES
Τρίτη & Πέμπτη 17:00-18:00 Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Τετάρτη
Σάββατο
18:30-19:30
08:00-09:00
Αυξεντίου Κωνσταντίνος 99688184
ΚΟΛΟΣΣΙ Β΄
PILATES
Δευτέρα & Πέμπτη 18:10-19:10 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΙΑ΄ΤΣΙΡΕΙΟ
PILATES
Τρίτη & Παρασκευή 18:00-19:00 Φυσούνη Χριστίνα 99476849

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Σκοπός του προγράμματος είναι η συνέχιση της φυσικής δραστηριότητας, η ψυχαγωγία και η κοινωνική επαφή μεταξύ  των ατόμων της τρίτης ηλικίας.

Το πρόγραμμα λειτουργεί σε συνεργασία με τους Δήμους και τις Λέσχες Ηλικιωμένων στους ακόλουθους χώρους:

ΜΕΛΑΘΡΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΩΝ ΕΟΚΑ Δευτέρα &
Πέμπτη
08:15-09:00 Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΡΟΥ Δευτέρα Τετάρτη 09:20-10:05
08:20-09:05
Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΥΠΕΡΟΥΝΤΑΣ Δευτέρα Τετάρτη 10:50-11:35
09:15-10:00
Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΠΑΤΤΙΧΕΙΟ
ΧΟΡΟΙ
Τρίτη
Τετάρτη
09:45-10:30
10:00-10:45
Παναγίδου Χάρις 99488154
ΠΑΤΤΙΧΕΙΟ
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Δευτέρα Παρασκευή 11:00-12:00
10:00-11:00
Παναγίδου Χάρις 99488154
ΣΚΕ Μ. ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ
ΧΟΡΟΙ
Τετάρτη Πέμπτη 09:00-09:45
09:30-10:15
Παναγίδου Χάρις 99488154
ΣΚΕ Μ. ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 08:30-09:30 Παναγίδου Χάρις 99488154
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ Τρίτη Παρασκευή 08:45-09:30
09:00-09:45
Παναγίδου Χάρις 99488154
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ Σάββατο 11:00-12:30 Καλλονά Κούλλα 99913834
ΣΚΕ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Δευτέρα
Πέμπτη
09:15-10:00
11:00-11:45
Λοϊζίδου Άννα 99688410
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ Δευτέρα & Πέμπτη 15:00-16:00 Λοϊζίδου Άννα 99688410
ΣΚΕ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΑ Τρίτη & Παρασκευή 11:00-11:45 Λοϊζίδου Άννα 99688410
ΕΣΤΙΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΓΙΑ ΦΥΛΑ Τρίτη & Παρασκευή 08:00-09:00 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΣΚΕ ΠΑΝΩ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ Τρίτη & Παρασκευή 10:15-11:00 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΟΝ Τετάρτη Παρασκευή 08:30-09:15
09:45-10:30
Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΝΑΓΙΑ Τρίτη Πέμπτη 09:45-10:30
09:15-10:00
Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΑ Τρίτη & Παρασκευή 08:30-09:30 Στυλιανού Μαίρη 99458154
ΣΩΚΡΑΤΕΙΟ
ΖΑΚΑΚΙ
Δευτέρα &
Πέμπτη
09:00-10:30 Χρίστου Γιωργούλλα 99517814
ΣΩΚΡΑΤΕΙΟ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Τρίτη & Παρασκευή 10:15-11:00 Χρίστου Γιωργούλλα 99517814
ΕΣΤΙΑ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΓΙΑ ΦΥΛΑ – ΧΟΡΟΣ Τρίτη & Παρασκευή 09:00-10:00 Χρίστου Γιωργούλλα 99517814
ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
ΗΡΟΔΟΤΕΙΟΝ
Τετάρτη
Σάββατο
10:15-11:00
10:40-11:25
Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΣΚΕ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Δευτέρα & Πέμπτη 08:30-09:15 Καφούρης Δημήτρης 97777718

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού (ΚΟΑ) λειτουργεί ειδικό πρόγραμμα για τα άτομα των  Ιδρυμάτων «Ίκαρος» (Πελένδρι), «Θεοτόκος», «Ιθάκη», καθώς και των Κέντρων Ημέρας «Το Σπίτι Του Μάριου» και «Πρόσβαση».

Επίσης, λειτουργεί πρόγραμμα για τον Αντικαρκινικό Σύνδεσμο.

Με αυτόν τον τρόπο, ο ΚΟΑ υλοποιεί την φιλοσοφία του προγράμματος ΑΓΟ για παροχή ίσων ευκαιριών άθλησης σε όλα τα άτομα ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας, κοινωνικής θέσης και προπαντός επιπέδου ψυχικής και σωματικής υγείας.

 

ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ
Δευτέρα & Πέμπτη  09:30-11:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ
ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΟΝ
Τρίτη 09:30-11:00 Ευσταθίου Κωνσταντίνος 99863510
ΙΔΡΥΜΑ
ΙΚΑΡΟΣ-ΠΕΛΕΝΔΡΙ
Δευτέρα & Τετάρτη 11:45-12:30 Θεοδώρου Γιάννης 96717571
ΙΔΡΥΜΑ
ΘΕΟΤΟΚΟΣ
Σάββατο 11:00-12:30 Λοϊζίδου Άννα 99688410
ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ
ΠΡΟΣΒΑΣΗ
Τετάρτη 09:00-10:30 Δημοσθένους Ροδούλα 99881817
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΛΤΖΧΑΪΜΕΡ
ΙΘΑΚΗ
Δευτέρα &Πέμπτη 11:00-12:30 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ
Τρίτη & Παρασκευή 09:15-10:00 Φυσούνη Χριστίνα 99476849
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΟΣ
Τρίτη & Παρασκευή 08:00-09:00 Σαματά Αγγέλα 99425723

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.