Ετήσια Προγράμματα 2020 – 2021

Έναρξης των μαθημάτων στις 7/9/2020

ΠΑΙΔΙΑ

Στο Πρόγραμμα Γενικής Άθλησης διδάσκονται τα πιο κάτω αθλήματα τα οποία διεξάγονται στον αθλητικό χώρο του σχολείου σας:

  • Ποδόσφαιρο (Football)
  • Καλαθόσφαιρα (Basketball)
  • Χειροσφαίριση (Handball)
  • Πετόσφαιρα (Volleyball)
  • Αγωνίσματα Στίβου(Track & Field)

Στόχος του προγράμματος είναι η προετοιμασία και η βασική εκπαίδευση στην τεχνική και τακτική όλων των πιο πάνω αθλημάτων, η παροχή κινήτρων για περαιτέρω ενασχόληση με τον αθλητισμό και η διαρκής βελτίωση της φυσικής κατάστασης και υγείας των παιδιών.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ Β

Τετάρτη
Σάββατο

16:00 – 17:00
9:00 – 10:00

Γερμανού Μαρία

99765611

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ Δ

Δευτέρα & Πέμπτη

14:30-15:30

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΔΕΡΥΝΕΙΑ Γ

Τρίτη & Παρασκευή

15:15 – 17:00
17:00 – 18:45

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΣΩΤΗΡΑ Γ

Δευτέρα & Πέμπτη

16:00 – 17:00

Γερμανού Μαρία

99765611

ΛΙΟΠΕΤΡΙ  Β

Τρίτη & Παρασκευή

16:00 – 17:00

Γερμανού Μαρία

99765611

ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ Α

Τρίτη & Παρασκευή

16:00 – 17:00

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ
ΦΡΕΝΑΡΟΣ

Δευτέρα & Πέμπτη

16:30 – 17:30

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ

Δευτέρα & Πέμπτη

14:40 – 15:40

Γερμανού Μαρία

99765611

ΟΡΜΗΔΕΙΑ Β

Τετάρτη
Σαββάτο

16:00 – 17:00
8:30 – 9:30

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΑΥΓΟΡΟΥ
RE SHAPE ROOM

Τρίτη & Παρασκευή

15:30 – 16:30

Παρπούνα Μαρία

96554566

Στόχος του προγράμματος είναι η δραστηριοποίηση των παιδιών στη κίνηση και στη ψυχοπνευματική καλλιέργεια τους μέσα από το παιχνίδι. Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία μέσα από τα παιχνίδια και τις ασκήσεις να αναπτύξουν την ομαδικότητα, και την συνεργασία.

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Δευτέρα & Πέμπτη

8:30-10:00

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Ο ΑΡΚΟΥΔΙΝΟΣ
ΔΕΡΥΝΕΙΑ

Δευτέρα & Πέμπτη

10:15 – 11:00

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ

Δευτέρα & Πέμπτη

11:15 – 12:00

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΑΝΔΡΕΑΔΕΙΟΣ
ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ

Τρίτη & Παρασκευή

9:45 – 11:15

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
HUPPY KINDER LAND
ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ

Τρίτη & Παρασκευή

11:30 – 12:15

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
LOS AMIGOS
ΛΙΟΠΕΤΡΙ

Δευτέρα &Πέμπτη

9:30 – 11:00

Γερμανού Μαρία

99765611

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΑΝΤΙΛΑΛΟΙ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Δευτέρα & Πέμπτη

11:15 – 12:15

Γερμανού Μαρία

99765611

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Η ΚΙΒΩΤΟΣ
ΣΩΤΗΡΑ

Τρίτη & Παρασκευή

11:00- 12:30

Γερμανού Μαρία

99765611

ΠΑΙΔΟΚΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ
ΣΚΕ ΦΡΕΝΑΡΟΥ

Δευτέρα & Πέμπτη

9:30 – 10:15

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΙΑ
ΦΡΕΝΑΡΟΣ

Δευτέρα & Πέμπτη

11:30 – 13:00

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΤΟ ΚΑΜΕΛΙΝΟ
ΣΩΤΗΡΑ

Τρίτη & Παρασκευή

9:40 – 10:25

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΟΙ ΦΩΤΕΙΛΟΥΔΙΔΕΣ
ΔΑΣΑΚΙ ΑΧΝΑΣ

Δευτέρα & Τετάρτη

11:20 – 12:20

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Β ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΣ
ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΥΓΟΡΟΥ

Τρίτη & Παρασκευή

11:00 – 11:45

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Η ΠΑΡΑΜΥΘΟΥ ΑΥΓΟΡΟΥ

Τρίτη &Πέμπτη

12:00 – 13:00

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ
ΣΚΕ ΣΩΤΗΡΑΣ

Δευτέρα &Πέμπτη

10:15 – 11:15

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Η ΜΙΚΡΗ ΡΟΔΙΑ
ΟΡΜΗΔΕΙΑ

Δευτέρα & Πέμπτη

9:00 – 10:00

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ
ΦΡΕΝΑΡΟΣ

Τρίτη &Παρασκευή

10:00 – 10:45

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
Η ΜΑΝΟΥΛΑ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Τρίτη &Παρασκευή

11:15 – 12:00

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΣΚΕ
ΑΥΓΟΡΟΥ

Δευτερα & Τετάρτη

10:45 – 11:45

Άννα Ταντελέ

99605730

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ
ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ

Τρίτη & Πέμπτη

10:00 – 11:30

Άννα Ταντελέ

99605730

Ρυθμική γυμναστική είναι ένα αθλημα αποκλειστικά γυναικείο και εκτελείται τόσο ατομικά όσο και ομαδικά. Στο πρόγραμμα τα παιδιά θα διδαχθούν την τεχνική όλων των οργάνων της Ρυθμικής Γυμναστικής (ΣΤΕΦΑΝΙ, ΚΟΡΔΕΛΑ, ΜΠΑΛΑ και ΣΧΟΙΝΑΚΙ), καθώς και τους βασικούς κανονισμούς διεξαγωγής αγώνων

Β ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΑΥΓΟΡΟΥ

Τετάρτη &

Παρασκευή

16:15 – 17:15
/
17:15 – 18:15

Έφη Πέτρου

99849384

Το Hapkido είναι μια πολεμική τέχνη κορεάτικης προέλευσης.

Το Όνομα, αν και είναι πολύ δύσκολο να μεταφραστεί κατά λέξη, σημαίνει «Ο Δρόμος της Συντονισμένης ή Απόλυτης Δύναμης». Είναι μια ολοκληρωμένη πολεμική τέχνη που συνδυάζει εκρηκτικά χτυπήματα και λακτίσματα παρόμοια με αυτά του Taekwondo, ρίψεις και τεχνικές υποταγής, μάχη στο έδαφος.

ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ
Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΙΟΠΕΤΡΙΟΥ

Τρίτη

 Παρασκευή

17:00 – 18:00

Μαρία Παναγή

96895497

H Aντισφαίριση είναι άθλημα στο οποίο αγωνίζονται δύο ή τέσσερεις παίκτες. Ο αγώνας διεξάγεται σε ειδικό γήπεδο το οποίο χωρίζεται στην μέση με δίχτυ ύψους 91εκ.. Αν οι αντίπαλοι είναι 2 το παιχνίδι λέγεται απλό.  Αν είναι τέσσερις ( ένα ζευγάρι σε κάθε πλευρά), λέγεται διπλό.

Στα οφέλη από το τένις συμπεριλαμβάνονται: μειωμένα ποσοστά σωματικού λίπους και αυξημένη αερόβια φυσική κατάσταση.

ΓΗΠΕΔΟ ΤΕΝΙΣ
JOVANNICOURT
Δρόμος Σωτήρας – Φρενάρους

Τρίτη & Παρασκευή

16:00-17:00

Φαρτούνοβ Βασίλης

99291417

ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ
ΔΑΣΟΥΣ ΑΧΝΑΣ

Τετάρτη

Σάββατο

16:00-17:00

8:45 – 9:45

Φαρτούνοβ Βασίλης

99291417

Η θετική επίδραση που έχει η καθημερινή ενασχόληση με το ποδήλατο στην υγεία μας είναι πολλαπλή. Αναρίθμητα είναι τα οφέλη του ποδηλάτου για τον οργανισμό μας και μπορούμε να αναφέρουμε επιγραμματικά τα πιο σημαντικά:

  • Ενισχύει και ενδυναμώνει το ανοσοποιητικό μας σύστημα.
    Δυναμώνει και εξασκεί το μυϊκό μας σύστημα αλλά και το σκελετικό.
  • Βελτιώνει και ενισχύει το καρδιοαναπνευστικό μας σύστημα, την κυκλοφορία του αίματος και καταπολεμά καρδιοαγγειακές παθήσεις.
  • Βοηθάει τη στάση του σώματος, δυναμώνει τη σπονδυλική στήλη και περιορίζει τους πόνους στην πλάτη.
Α ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΥΓΟΡΟΥ

Σάββατο

10:30 – 12:00

Φαρτούνοβ Βασίλης

99291417

Το SUP στα ελληνικά, μεταφράζεται ως όρθια σανιδοκωπηλασία και είναι από τα πλέον αναγνωρισμένα αθλήματα  που συνδυάζει διασκέδαση και άσκηση. Πρόκειται για μια

full-body γυμναστική αερόβιας μορφής, η οποία ταυτόχρονα είναι ιδιαίτερα διασκεδαστική γιατί γίνεται πάνω στο νερό. Ισορροπία, αντοχή, ευελιξία, συντονισμό, σταθερότητα, συγκέντρωση είναι μερικά από τα στοιχεία που συνδυάζει μοναδικά και συμβάλλει καθοριστικά στην ανάπτυξη δεξιοτήτων.

ΕΝΗΛΙΚΕΣ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Τρίτη & Παρασκευή

7:30 – 8:30
8:30 – 9:30
15:00 – 16:00

Παναγή Μαρία

96895497

Τετάρτη

Σάββατο

16:00 – 17:00

9:00 – 10:00

Παναγή Μαρία

96895497

KIDS

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Τετάρτη

Σάββατο

15:00 – 16:00

8:00 – 9:00

Παναγή Μαρία

96895497

ΕΝΗΛΙΚΕΣ

Τα προγράμματα περιλαμβάνουν Αεροβική Γυμναστική, Pound, Pilates, Yoga, Zumba, Step, Κυκλική Γυμναστική,Kangoo Jumps, Cross-Training, fullbod yworkout , καθώς επίσης ασκήσεις με βαράκια, λάστιχα , fitballs και ασκήσεις σύσφιξης και τόνωσης του σώματος.Στα προγράμματα μπορούν να λάβουν μέρος γυναίκες ανεξαρτήτου ηλικίας και φυσικής κατάστασης.

ΑΙΘΟΥΣΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΔΕΡΥΝΕΙΑ Γ

Τρίτη & Πέμπτη

19:30 – 20:30

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΑΙΘΟΥΣΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΑΥΓΟΡΟΥ Β

Δευτέρα & Πέμπτη

19:30 – 20:30

Παρπούνα Μαρία

96554566

RE SHAPE FITNESS STUDIO ΑΥΓΟΡΟΥ
KANGOO  JUMPS

Δευτέρα & Πέμπτη

17:30-18:30

Παρπούνα Μαρία

96554566

RE SHAPE FITNESS STUDIOΑΥΓΟΡΟΥ

Δευτέρα & Τέταρτη

19:45 – 20:30
20:30  – 21:15

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΑΙΘΟΥΣΑ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΑΥΓΟΡΟΥ Β

Τετάρτη

19:30 – 20:30

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΛΕΣΧΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ
ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Τρίτη & Πέμπτη

8:00 – 9:00

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ
Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Τρίτη & Παρασκευή

19:00 – 20:00

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΟΣ ΜΑΡΚΟΥ

Τρίτη & Παρασκευή

8:00 – 9:00

Μαρία Παναγή

96895497

ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού υλοποιώντας τηνφιλοσοφία τουΠρογράμματος ΑΓΟ για παροχή ίσων ευκαιριών άθλησης σε όλα τα άτομα, ανεξάρτητου φύλου, ηλικίας, κοινωνικής θέσης και προπαντός επιπέδου ψυχικής και σωματικής υγείας, λειτουργεί ειδικά προγράμματα για άτομα του Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Στροβόλου, του Ιδρύματος Ελεούσας του Κύκκου της Ειδικής Μονάδας Νοητικής Στέρησης, Ειδικής εκπαίδευσης Σκαπανέας,Ειδικής εκπαίδευσης Ηλιαχτίδα  και του Ειδικού Σχολείου ΑΜΕΑ ΜΟΡΦΟΥ

ΙΔΡΥΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ
ΛΙΟΠΕΤΡΙ

Τρίτη & Παρασκευή
Δευτέρα

8:00  – 9:30
13:15 – 14:15

Μαρία Σίμοβα

99974558

ΦΑΡΟΣ ΖΩΗΣ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Δευτέρα & Πέμπτη

16:00 – 16:45

Μαρία Σίμοβα

99974558

ΤΡΙΤΗ ΗΛΙΚΙΑ

Σκοπός του προγράμματος είναι η συνέχιση της φυσικής δραστηριότητας, η ψυχαγωγία και η κοινωνική

επαφή μεταξύ  των ατόμων της τρίτης ηλικίας.Το πρόγραμμα λειτουργεί σε συνεργασία με τους Δήμους και τις Λέσχες Ηλικιωμένων, στους ακόλουθους χώρους.

ΛΕΣΧΗ ΥΠΕΡΗΛΙΚΩΝ
ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Τρίτη & Πέμπτη
Παρασκευή

9:00 – 10:00
9:30 – 10:30

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ
ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Τετάρτη

17:30 – 18:00

Γερμανού
Μαρία

99765611

ΣΚΕ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ

Δευτέρα & Πέμπτη

Τετάρτη

17:30 – 18:30

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΣΚΕ ΞΥΛΟΦΑΓΟΥ

Δευτέρα & Πέμπτη

8:20 – 9:20

Γερμανού Μαρία

99765611

ΣΚΕ ΣΩΤΗΡΑΣ

Τρίτη & Παρασκευή

8:30-9:30

Γερμανού Μαρία

99765611

ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΕΝΤΡΟ
ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ
ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
ΣΩΤΗΡΑ

Τετάρτη
&
Παρασκευή

15:00 – 15:30

Γερμανού Μαρία

99765611

ΣΚΕ
ΒΡΥΣΟΥΛΕΣ

Τρίτη & Παρασκευή

9:45 – 10:45

Γερμανού Μαρία

99765611

ΣΚΕ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
ΦΡΕΝΑΡΟΥ

Τρίτη & Πέμπτη

8:30 – 9:30

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΣΚΕ
ΛΙΟΠΕΤΡΙ

Δευτέρα

Τετάρτη

10:20 – 11:05

9:30 – 10:15

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΣΚΕ ΑΥΓΟΡΟΥ
ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΙΑ ΜΟΝΟΙ

Τετάρτη & Πέμπτη

10:15 – 11:15

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΑΒΙΩΝ ΑΥΓΟΡΟΥ

Τετάρτη

11:20 – 12:20

Κωνσταντίνου Παύλος

99125625

ΣΚΕ
ΟΡΜΗΔΕΙΑΣ

Δευτέρα &Τετάρτη

9:30 – 10:15

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΣΚΕ
ΔΑΣΟΥΣ ΑΧΝΑΣ

Δευτέρα &Τετάρτη

10:30 – 11:15

Παρπούνα Μαρία

96554566

ΛΕΣΧΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ
ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ
ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ

Τετάρτη

7:00 – 8:00

Σίμοβα Μαρία

99974558

ΚΕ.Π.Α
ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ
ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ

Δευτέρα
&
Πέμπτη

10:30 – 11:30

Βασίλης Φαρτούνοβ

99291417

ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ
ΑΥΓΟΡΟΥ

Τρίτη & Πέμπτη

8:45 – 9:45

Άννα Ταντελέ

99605730

ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ
ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣ

Δευτέρα &Τετάρτη

9:30 – 10:30

Άννα Ταντελέ

99605730

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.